Sarajevo · 22. lip. 2026.Crkva u Hrvata
Prvog dana službenog programa Godišnjeg susreta misionara Crkve u Hrvata, sudionici su išli u župe Lašvanske doline, Sarajevo i Zenicu gdje su predvodili misna slavlja i propovijedali, odnosno gdje su misionari i misionarke svjedočili o svom misijskom poslanju, izvijestila je mrežna stranica Nacionalne uprave PMD BiH.
Nakon subotnjeg okupljanja u travničkom sjemeništu, prvog dana službenog programa susreta misionara naglasak je stavljen na druženje s vjernicima biskupije.
Sudionici Susreta pohodili su sljedeće župe: Sarajevo katedrala don Velimir Tomić (Tanzanija) i s. Vedrana Ljubić (Uganda); Brajkovići vlč. Josip Tadić (dijecezanski ravnatelj PMD-a Vojnog ordinarijata BIH) i s. Beatrica Krstačić (Brazil); Bučići don Ljubo Galov (dijecezanski ravnatelj Hvarske biskupije) i s. Kata Karadža (Uganda); Dolac vlč. Gabrijel Jukić (Uganda), s. Ruža Raić (Salomonski Otoci) i Sonja Panković (iz Misijskog ureda u Zagrebu); Guča Gora vlč. Luka Pranjić (Ekvador), s. Davorka Šarić (iz Misijske središnjice u Sarajevu) i s. Ivana Gelo, nova Nacionalna ravnateljica PMD-a HR; Nova Bila don Jakoslav Banić (Uganda), s. Ivana Margarin (nacionalna ravnateljica PMD-a HR) i Vlatka Burić (iz Misijskog ureda u Zagrebu); Novi Travnik – Presveto Trojstvo don Boris Dabo (Zambija) i s. Bogdana Markić (Uganda); Novi Travnik – Uzašašće Gospodinovo fra Ivica Vrbić (Bolivija) sa suradnicama Mayrom Nogales Guasace, koordinatoricom socijalnih projekata i Marioli Famos Lazarate, medicinskom sestrom; Ovčarevo preč. Matija Pavlaković, (dijecezanski ravnatelj Zagrebačke nadbiskupije), s. Mirabilis Višić (DR Kongo) i s. Lidija Matijević, ŠSF, Provincijalka splitske provincije; Podkraj preč. Ante Šiško, (dijecezanski ravnatelj Đakovačko-osječke nadbiskupije) i s. Mirjam Filipović (Haiti); Rankovići preč. Ivan Faletar (dijecezanski ravnatelj Sisačke biskupije) i s. Veronika Čibarić (Salomonski Otoci); Travnik vlč. Boris Ljevak, (dijecezanski ravnatelj Banjolučke biskupije), s. Lenka Čović i s. Magdalena Juretić (Ekvador); Turbe vlč. Ivan Kljunić (dijecezanski ravnatelj Varaždinske biskupije) i s. Edita Lukić (Argentina); Vitez mons. Ivan Štironja (biskup Porečko-pulski i predsjednik Vijeća za misije HBK-a) i s. Iva Jelić (Ekvador) dok su na viteškim filijalama bili mons. Luka Tunjić, nacionalni ravnatelj PMD-a BiH i s. Mislava Prkić, (DR Kongo); Busovača fra Ivica Perić (Zambija); Zenica – Sv. Ilija fra Pere Čuić (DR Kongo) i fra Stipan Radić (dijecezanski ravnatelj Vrhbosanske nadbiskupije).
Posebno svečano bilo je u župi sv. Juraja u Vitezu – najmnogobrojnijoj vrhbosanskoj župi s 9 050 vjernika, gdje je dva jutarnja misna slavlja predvodio biskup Štironja u suslavlju župnika fra Zorana Mandića. Na misama u 8 i 11 sati okupio se iznimno veliki broj vjernika, kako u župnoj crkvi tako i ispred nje gdje su u hladu župnog dvorišta bile brojne obitelji s malom djecom.
U svojim propovijedima biskup Štironja najprije je tumačio svetopisamska čitanja i naviješteno Evanđelje koje je nosilo snažnu poruku „Ne bojte se!“ što je povezao i s ne tako lakom poviješću viteškog kraja, njihovim viteštvom u posljednjem ratu, ustrajnom vjerom, hrabrošću i pouzdanjem u Boga. Pohvalio je ovu župnu zajednicu jer tako zdušno pristaje uz Crkvu, voli sv. euharistiju i glasno i uglas moli.
Potom se posebno osvrnuo na misije i misionare, Papinska misijska djela i misijski list Radosna vijest. S mnogobrojnim vjernicima podijelio je brojne zanimljivosti iz misija – u kojima je i sam bio (četiri godine u Tanzaniji), ali i na poražavajuće činjenice kako svaki dan oko 30 000 osoba u svijetu umre od gladi od čega je najviše djece.
Na kraju sv. misa župnik je posebno zahvalio mons. Štironji i s. Ivi na dolasku te pozvao vjernike da podrže misionare, poglavito jer se i sam uvjerio kako izgleda život u misijama budući da je bio jednom prigodom u posjetu afričkim misijama. Potom se obratila i s. Iva koja je s okupljenim vjerujućim pukom podijelila iskustvo misionarenja u Ekvatoru.
"Viteški vjernici su pomno slušali i upijali svaku riječ, te punim srcem, velikodušno podržali misije i osobnim darovima", navedeno je u objavi.
Po povratku u sjemenište sudionici susreta uputili su se prema Sarajevu, gdje se posjetili najprije crkvu Kraljice sv. krunice – ujedno svetište Drinskih mučenica, koje im je predstavila s. Ivana Margarin koja je od prošle godine i vrhovna poglavarica Družbe Kćeri Božje ljubavi.
Spustili su se zatim do sarajevske katedrale Presvetog Srca Isusova koju im je predstavio njezin rektor, kanonik preč. Marko Zubak, a onda su šetnjom preko Baščaršije stigli i u franjevački samostan sv. Ante na Bistriku gdje su se okrijepili te im je fra Antonio Baketarić predstavio samostansku crkvu.
Dan je završio svečanom večerom s nadbiskupom vrhbosanskim mons. Tomom Vukšićem i nekolicinom svećenika iz Sarajeva i Kreševa, u Nadbiskupijskom centru za pastoral mladih Ivan Pavao II. koja je bila njihov dar sudionicima susreta te je ravnatelj NCM-a vlč. Šimo Maršić, koji je ukratko predstavio djelovanje ove institucije, izrazio posebnu zahvalnost i radost jer su misionari Crkve u Hrvata posjetili i ovaj, rekli bismo, drugi dom mladima. (kta)
Gromiljak/Đakovo · 22. lip.
Zadar · 22. lip.
Sarajevo · 22. lip.
Banja Luka · 22. lip.
Travnik · 22. lip.
Rim · 22. lip.
Gromiljak/Đakovo · 22. lip.