Travnik · 24. lip. 2026.Crkva u Hrvata
Sudionici Godišnjeg susreta misionara Crkve u Hrvata, održanog od 20. do 24. lipnja, pretposljednjega dana svoga skupa hodočastili su kroz središnju Bosnu. Dan su započeli molitvom Časoslova u sjemenišnoj crkvi sv. Alojzija Gonzage u Travniku, objavljeno je na stranici missio.ba.
Najprije im je nakon molitve velebno travničko sjemenišno zdanje i osobe koje su obilježile njegovu povijest predstavio domaćin, rektor preč. Željko Marić. Imali su se prigodu pomoliti na grobu sl. B. Petra Barbarića kao i obići kriptu gdje se prvotno nalazio njegov grob.
Nakon doručka uputili su se najprije prema Zavičajnom muzeju u Travniku, a nakon toga posjetili su i Rodnu kuću nobelovca Ive Andrića, gdje su se kratko i okrijepili.
Zaputili su se potom prema Vitezu gdje su najprije pohodili spomenik ubijenoj djeci Osmica, a ondje ih je dočekao jedan od preživjelih iz tog napada Ivan Garić, koji im je ispričao pojedinosti o stradanju. Ondje je mons. Ivan Štironja, biskup porečki i pulski predvodio molitvu za poginule.
Posjetili su zatim kratko i vitešku župu sv. Juraja gdje ih je dočekao fra Zoran Livančić koji ih je ugostio i predstavio župu i njezinu crkvu.
Put ih je dalje vodio prema Novoj Biloj odnosno ratnoj crkvi-bolnici. Ondje im je župnik fra Velimir Bavrka otkrio pojedinosti o ovom mjestu spasa za Hrvatske ranjenike tijekom posljednjeg rata. Obišli su i spomen-sobu, a župnik ime je darovao i knjigu „Bolnica s pečatom“.
Poslije ručka u Sjemeništu i kratkog predaha sudionici su krenuli u Podmilačje na svečanu uočnicu sv. Ive.
Po dolasku nakon radosnog prijema obavili su osobne pobožnosti, a svećenici među sudionicima bili su na raspolaganja za ispovijedi.
Dok su se rijeke vjernika i hodočasnika – od kojih su brojni hodočastili bosi – slijevale u dolinu sv. Ive, upriličena je svečana procesija s kipom te je započelo potom misno slavlje kojega je predvodio nadbiskup metropolit vrhbosanski mons. Tomo Vukšić u zajedništvu s biskupom Štironjom koji je i predsjednik Vijeća za misije Hrvatske biskupske konferencije, zatim provincijalom Franjevačke provincije Bosne Srebrene fra Zdravkom Dadićem, podmilačkim župnikom i čuvarom svetišta fa Filipom Karadžom i još 40-a svećenika među kojima su bili misionari, nacionalni ravnatelji BiH – dosadašnji mons. Luka Tunjić i novoimenovani vlč. Dubravko Turalija kao i dijecezanski ravnatelji.
Riječi pozdrava i dobrodošlice na početku i na kraju mise uputio je župnik Karadža koji je, među ostalim, izrazio posebnu radost jer su među njima misionari Crkve u Hrvata. Dijecezanski ravnatelj PMD-a za Vrhbosansku nadbiskupiju fra Stipan Radić potom je poimenice ukratko spomenuo nazočne misionare. Kratko su se obratili i provincijal Dadić kao i nadbiskup Vukšić.
Nakon mise sudionici susreta bili su fra Filipovi dragi gosti i kod obiteljskog stola.
U srijedu ujutro 24. lipnja, na svetkovinu Rođenja Ivana Krstitelja, nakon ranih misa završio je ovogodišnji, 36. po redu Susret misionara Crkve u Hrvata. (kta)
Budva · 25. lip.
Zagreb · 25. lip.
Uzdol · 24. lip.
Bijelo Brdo kod Dervente · 25. lip.
Kraljeva Sutjeska · 24. lip.
Žepče · 24. lip.
Budva · 25. lip.
Zagreb · 25. lip.