Ovčarevo · 20. lip. 2026.Crkva u Hrvata
Vrhbosanski nadbiskup i metropolit mons. Tomo Vukšić predvodio je u subotu 20. lipnja svečano misno slavlje u crkvi sv. Mihovila Arkanđela u Ovčarevu pod kojim je podijelio sakrament svete krizme za 16 kandidata.
Nakon svečanog dočeka i susreta nadbiskupa Tome s krizmanicima u crkvi uslijedila je proslava svete mise. Zajedno s nadbiskupom Tomom koncelebrirali su župnik fra Jozo Marinčić i kapelan fra Nikola Neimarević. Fra Jozo je na početku misnog slavlja izrazio srdačnu dobrodošlicu nadbiskupu Tomi.
Nakon Službe riječi fra Jozo je predstavio ovogodišnje krizmanike te je posvjedočio o njihovoj dovoljnoj pripravljenost za primanje sakramenta krizme.
U homiliji je mons. Vukšić govorio o evanđeoskom odlomku, o Isusovoj prispodobi o sijaču i sjemenu. Naglasio je da u toj prispodobi glavna pozornost nije na sijaču ni na sjemenu, nego na tlu u koje sjeme pada. „Naravno da je važan i sijač, naravno da je važno i sjeme, ali osnovni Isusov cilj u ovoj njegovoj propovijedi nije bilo ništa drugo doli tlo u koje pada sjeme, a pada uvijek radi toga da donese rod. Obraćajući se ondašnjim svojim slušateljima, a i nama danas, uzima sliku o četiri vrste tla: ono usput, ono kamenito, ono obraslo u trnje i četvrto je plodno tlo. U svako od tih vrsta tla sijač sije sjeme i naravno da ono usputno, ono kamenito i ono trnovito jedva da donosi ikakav plod, dok ono dobro tlo donosi dobar rod. I u nastavku ovoga odlomka iz Evanđelja čitamo kako slušatelji nisu baš ni razumjeli zašto im Isus govori na takav način. I onda u svom tumačenju, da ne bi bilo dvojbe, dragi Isus zapravo govori da je tlo u koje sjeme pada u ovoj njegovoj prispodobi čovjek kao takav. Sijač je Otac Nebeski i svi oni koji u njegovo ime siju sjeme, a sjeme je Riječ Božja. Sijač, svemogući Bog i sve njegove sluge, propovjednici i svjedoci Riječi Božje, siju to sjeme u duše ljudi. E sad, te duše ljudi, to tlo u koje Otac Nebeski sije svoju riječ, svoju pouku, svoja pravila i svoj nauk može biti različito,“ kazao je vrhbosanski nadbiskup.
Biskup Tomo je naglasio kako Otac Nebeski i Riječ Božja nisu nasilna stvarnost. Nikoga ne prisiljavaju da mora biti dobro tlo, ali svakome nude mogućnost i slobodu da izabere biti dobro tlo. Dodao je da je to pouka svima, ne samo kršćanima, nego svim ljudima. „I važno je propitivati se stalno koja vrsta tla sam ja, u kakvu vrstu tla kad sam ja u pitanju biva sijano sjeme Riječi Božje. To vrijedi kako u ona doba kad je Isus propovijedao, tako i danas.“
U drugom dijelu propovijedi mons. Vukšić usporedio je duhovni život s obrađivanjem plodne zemlje. Istaknuo je da čak i dobro tlo treba obrađivati, plijeviti i zalijevati. Tako i kršćanin treba njegovati svoj odnos s Bogom kroz molitvu, sakramente i život po Evanđelju kako bi Božja riječ mogla donositi plod.
Krizmanicima je poručio da u sakramentu potvrde primaju darove Duha Svetoga, ali da ti darovi neće djelovati bez njihove suradnje. Pozvao ih je da sačuvaju svoje srce od svega što bi moglo ugušiti djelovanje Božje milosti.
„Učinite i učinimo svi, draga braćo i sestre, da nitko od nas ne bude usputni Isusov učenik, da ne bude onaj koji se prepoznaje u kamenitom tvrdom tlu, kao ni onaj koji je obrastao korovom poroka i napasti ovoga svijeta i u vlastitom životu onda ne doživljava da riječ Božja iznikne, izraste i donese svoga ploda. Neka svi ljudi budu dobro i plemenito tlo, zauzeti ne samo da dragi Bog zasije, nego da i zasijano donese rod,“ kazao je vrhbosanski nadbiskup.
Završavajući propovijed mons. Vukšić je istaknuo: „Neka on, vječni učitelj i propovjednik svih propovjednika, svećenik svih svećenika i djelitelj svih sakramenata, danas darivanjem darova Duha Božjega od svih vas, draga braćo i sestre krizmanici, učini svoje vjerne učenike i svjedoke pune volje za milošću Božjom koji dopuštaju da potoci milosti po sakramentima i nauku Riječi Božje prožmu u naše živote tako da će ih stalno hraniti iznutra i omogućavati da darovi Duha Božjega donose svoje plodove u vašim životima.“
Poslije homilije nadbiskup Tomo pozvao je sve prisutne da obnove krsna obećanja te je nakon izgovorene molitve uz polaganje ruku podijelio sakrament svete krizme.
Na završetku misnoga slavlja nadbiskupu Tomi zahvalu u ime svih prisutnih krizmanika te njihovih roditelja i kumova uputio je župnik fra Jozo, a zatim su isto učinili krizmanici te su nadbiskupu uručili prigodni dar. Poslije završnoga misnoga blagoslova nadbiskup, župnik i krizmanici napravili su zajedničku fotografiju.
(kta/m.p.)
Gromiljak/Đakovo · 22. lip.
Zadar · 22. lip.
Sarajevo · 22. lip.
Banja Luka · 22. lip.
Rim · 22. lip.
Gromiljak/Đakovo · 22. lip.