Podmilačje: Tisuće hodočasnika proslavile sv. Ivu, mons. Relota predvodio središnje slavlje

Tisuće hodočasnika iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske i inozemstva okupile su se 24. lipnja u Podmilačju na proslavi sv. Ive. Središnje misno slavlje s molitvama za bolesnike predvodio je vojni ordinarij u BiH mons. Miro Relota.


Podmilačje · 24. lip. 2026.Crkva u Hrvata

Podmilačje: Tisuće hodočasnika proslavile sv. Ivu, mons. Relota predvodio središnje slavlje

Foto: Radiotelevizija Herceg-Bosne / snimka zaslona

Svetkovina sv. Ivana Krstitelja, u narodu poznatog kao sv. Ivo, svečano je proslavljena u srijedu 24. lipnja 2026. u svetištu i župi Podmilačje pokraj Jajca, jednom od najstarijih hodočasničkih i zavjetnih mjesta u Bosni i Hercegovini. Središnje misno slavlje s molitvama za bolesnike predvodio je vojni ordinarij u Bosni i Hercegovini mons. Miro Relota u zajedništvu s provincijalom Franjevačke provincije Bosne Srebrene fra Zdravkom Dadićem, upraviteljem svetišta i župnikom fra Filipom Karadžom te uz koncelebraciju tridesetak svećenika. Na slavlju su sudjelovale tisuće hodočasnika pristiglih iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Europe i drugih krajeva svijeta.

Središnjoj proslavi prethodila je misa uočnica koju je 23. lipnja predslavio vrhbosanski nadbiskup metropolit mons. Tomo Vukšić u zajedništvu s oko četrdesetak svećenika.

Na početku misnog slavlja okupljenim vjernicima i hodočasnicima dobrodošlicu je izrazio upravitelj svetišta i župnik fra Filip Karadža. Istaknuo je kako su se vjernici okupili u Podmilačju, „mjestu molitve i obraćenja“, kako bi ponovno čuli glas sv. Ivana Krstitelja te obnovili svoju vjeru i odnos s Kristom.

 

 

„Danas nas Ivan poziva da ostavimo Herodove velikaške gozbe i da idemo na gozbu Jaganjca, Boga-čovjeka, Isusa Krista, koji oduzima grijehe svijeta i pere nas u krvi svojoj da budemo bjelji od snijega. Narativi današnjice današnjega svijeta žele otjerati Isusa ili ga sebi prilagoditi, a mi želimo Isusa prihvatiti, Ivanovski, i vratiti ga u naše živote“, poručio je fra Filip.

U prigodnoj propovijedi mons. Relota podsjetio je da je Podmilačje stoljećima mjesto susreta ljudske boli, nade i Božje milosti te naglasio da hodočasnici ne dolaze iz znatiželje nego iz duboke potrebe za susretom s Bogom.

 

 

„Došli smo jer imamo potrebu da susretnemo Boga po zagovoru svetoga Ive. Neki su došli iz zahvalnosti prema dragome Bogu. Neki su došli u suzama. Neki su došli da traže ozdravljenje tijela, drugi za ozdravljenje duše. Neki nose zavjet koji su davno dali u tišini svoje nevolje. I svi zajedno danas stojimo pred Gospodinom po zagovoru svetoga Ivana Krstitelja koji nas ne vodi sebi i mi nismo došli njemu, nego preko njega došli smo Kristu i on nas vodi Kristu. Jer sveti Ivo nikada ne zadržava ljude za sebe. Njegova je riječ uvijek ista – evo Jaganjca Božjeg“, kazao je biskup Relota.

Govoreći o značenju hodočašća, istaknuo je kako ono predstavlja sliku ljudskoga života i trajnog hoda prema Bogu.

„Možemo reći da je hodočašće slika života i nitko od nas nije gotov. Svi smo mi na putu. Netko hoda lakše, netko jedva, netko sa štakama, netko u kolicima, netko u tišini boli koju nitko ne vidi“, rekao je propovjednik.

Mons. Relota usporedio je Podmilačje s Porcijunkulom, mjestom posebno važnim u životu sv. Franje Asiškoga, podsjećajući na viđenje ljestava koje povezuju zemlju i nebo.

„E ja bih htio da usporedim ovo mjesto ovdje, ovu malu crkvu svetoga Ive. To su otkrili naši pradjedovi, to su otkrili kršćani u našem vremenu. Vidjeli su da u ovoj dolini, u ovoj maloj crkvi, sveti Ivo uspostavio je kontakt s nebom i sa zemljom“, kazao je.

Naglasio je da hodočasnici dolaze sa svojim patnjama i molitvama vjerujući u zagovor sv. Ivana Krstitelja.

„Došli smo jer i mi u svome srcu osjećamo isto. Osjećamo da sveti Ivo ovdje, s ovoga mjesta, donese naše molitve gore u nebo. Jer ova crkvica, draga braćo i sestre, nije internetom, nije ni viralno, direktno je povezana sa nebeskim svodom. Direktno je povezana s Gospodinom“, poručio je vojni ordinarij.

Posebno je potaknuo vjernike na obraćenje, praštanje i pouzdanje u Božje milosrđe.

„Ma zar ima taj grijeh koji Bog dragi neće oprostiti ako smo se mi pokajali? Mi nismo neki filter da kažemo ovom će se oprostiti, ovom neće. Hoće, oprostit će se, nemoj sumnjati jer njegova je ljubav veća od moga grijeha“, istaknuo je mons. Relota.

Na kraju homilije pozvao je okupljene da ne dopuste da ih životne poteškoće udalje od Krista.

„Kroz ova nebeska vrata koja nam otvara sveti Ivan, uđimo u zajedništvo s Kristom i nemojmo dopustiti da nedaće ovoga svijeta ili ratovi nas preplaše. U Kristovim smo rukama i možemo biti i mi ako želimo oruđe njegova mira i ljubavi. Porcijunkula naša, ovo Podmilačje, neka bude svima nama put u raj“, zaključio je.

Nakon misnoga slavlja riječi zahvale uputio je fra Filip Karadža.

 

 

Zahvalio je mons. Reloti na predvođenju euharistijskog slavlja, fra Zdravku Dadiću, svim svećenicima, redovnicima i redovnicama, ispovjednicima, predstavnicima civilnih vlasti, službama sigurnosti, medicinskom osoblju, vatrogascima, volonterima, medijskim djelatnicima i svim dobročiniteljima koji su pridonijeli organizaciji proslave.

Posebno je podsjetio kako je Podmilačje jubilejska crkva u godini obilježavanja 800. obljetnice smrti sv. Franje Asiškoga te istaknuo važnost novoga vanjskog oltara i dovršetka radova na svetištu.

Okupljenima se potom obratio i provincijal Bosne Srebrene fra Zdravko Dadić koji je čestitao patron župljanima Podmilačja te pozdravio sve bolesnike i hodočasnike pristigle na proslavu.

 

 

Govoreći o budućnosti Crkve i naroda, istaknuo je važnost otvorenosti životu i duhovnim zvanjima.

„Ako hoćemo, draga braćo i sestre, da se uhvatimo za ove ljestve koje s ovog mjesta vode prema nebu, potrebno je samo dvije stvari. Jedna je od tih da oživimo ponovno u našem narodu život, to jest da ponovno počnemo rađati djecu. Druga bitna stvar je da su danas ovdje među nama par sjemeništaraca“, kazao je provincijal.

Podsjetio je da Franjevačka provincija Bosne Srebrene danas ima 11 bogoslova te četvoricu braće iz Afrike na formaciji, naglasivši važnost molitve za nova duhovna zvanja.

„Braćo i sestre, ljestve koje vode u nebo trebaju te dvije stvarnosti. Niko se neće uhvatiti za te ljestve ako ne bude otvoren za novi život i ako u tom novom životu ne bude bio sposoban prepoznat neko dijete i odgajat ga za svećenički i redovnički poziv“, poručio je na kraju misnog slavlja fra Zdravko.

Liturgijsko slavlje uveličao je zbor pod ravnanjem fra Emanuela Josića Maljuge, a izravni prijenos omogućila je Radiotelevizija Herceg-Bosne.

Svetište u Podmilačju, koje postoji od 15. stoljeća, i ove je godine bilo mjesto molitve, obraćenja i nade gdje se tisuće vjernika okupljaju moleći zagovor sv. Ivana Krstitelja. (kta)


najnovije