I ove godine, dva dana uoči samostanskog patrona, na Gorici je započela kulturno-vjerska manifestacija „Naša Gorica“. Ovo je treći put po redu da se ovakva manifestacija održava te tako polako prelazi u tradiciju. Manifestacija je trajala dva dana i završila je svečanom Svetom misom u goričkoj crkvi svetih Petra i Pavla.
Prvoga dana, u zapadnom krilu goričkoga samostana, upriličena je svečanost otvorenja sakralnog postava Franjevačkog muzeja i galerije Gorica Livno. Program je animirao fra Marijan Karaula, vikar franjevačke provincije Bosne Srebrene. Da svečanost ne ostane samo na govorima i pozdravima pobrinuo se Dani Šehu, profesor na Muzičkoj akademiji u Sarajevu, koji je na gitari odsvirao tri preludija Johanna Sebastijana Bacha. U uvodnom govoru fra Marijan je istaknuo bit dvodnevne manifestacije, a to je afirmirati Goricu kao kulturno i vjersko središte cijeloga livanjskog kraja. Sakralni postav posjetiteljima je predstavio ravnatelj goričkog muzeja Josip Gelo koji je ujedno i autor postava. Ukratko je opisao sadržaj sakralne zbirke istaknuvši njene najvrjednije eksponate, među kojima se opet najviše ističe prijenosni oltar, triptih iz 1804. godine. Fra Marijan je zahvalio svima koji su financijski pomogli realizaciju zbirke, a to su prije svega Vlada Republike Hrvatske i franjevački samostan na Gorici. O formiranju i značenju zbirke koja oduševljava svojom ljepotom govorio je gorički gvardijan fra Anđelko. U svome obraćanju gvardijan je posjetitelje proveo kroz povijest sakralne umjetnosti i arhitekture u Bosni od dolaska Osmanlija pa do našega vremena.
Drugi dan manifestacije obilježen je u novoj zgradi goričkog muzeja, a započeo je dvjema glazbenim točkama zbora „Viteški akordi“ iz Viteza. Drugoga dana posjetitelji su mogli čuti predavanja o životnom putu i spisateljskoj djelatnosti fra Bonifacija Vidovića povodom šezdesete obljetnice njegove smrti te pogledati slike Stipe Zoroje na temu „Likovni grafem tajanstva majčinstva“.
Generalni konzul Republike Hrvatske u Mostaru Velimir Pleša osvrnuo se na izložbu te posebno zahvalio goričkim fratrima, djelatnicima muzeja i galerije te svima ostalima koji su omogućili ovakvu manifestaciju.
Kruna ovih dana bila je svečana Sveta misa u goričkoj samostanskoj crkvi svetih Petra i Pavla koju je predvodio fra Marijan Karaula. Osim livanjskih fratara u koncelebraciji su bili fojnički gvardijan fra Nikica Vujica, fra Franjo Miletić te jajački samostanski vikar fra Stipo Raštegorac.
U propovijedi se fra Marijan osvrnuo na djelovanje svetih Petra i Pavla koji su bili važne osobe u povijesti kršćanstva i za koje možemo reći da su temelji Crkve. Premda su se karakterno i po naviještanju evanđelja međusobno razlikovali Crkva ih slavi istoga dana. Također se osvrnuo na životni put obojice svetaca i na njihov način naviještanja evanđelja.
Na koncu Mise vjernicima se obratio gvardijan fra Anđelko i zahvalio fra Marijanu, svim svećenicima livanjskog distrikta te posebno pozdravio goste iz fojničkog i jajačkog samostana. Također je zahvalio zboru na lijepom pjevanju i vjernicima na sudjelovanju u Svetoj misi te čestitao imendan svima koji slave. (kta/m.d.)