POZIV NA INTENZIVNU PRIPRAVU ZA ČIN BEATIFIKACIJE DRINSKIH MUČENICA

Vrhovna glavarica pozvala je sve sestre Kćeri Božje ljubavi na intenzivnu pripravu za radosni događaj beatifikacije, koja će biti upriličena 24. rujna 2011.


Rim,  pon, 14. ožu. 2011.

POZIV NA INTENZIVNU PRIPRAVU ZA ČIN BEATIFIKACIJE DRINSKIH MUČENICA

Vrhovna glavarica sr. Lucyna Mroczek, početkom mjeseca ožujka, Okružnicom poslanom iz Rima, pozvala je sve sestre Kćeri Božje ljubavi, s ove i s one strane Oceana, da se zajednički zahvale Bogu što je sv. otac Benedikt XVI. potvrdio mučeništvo časnih službenica Božjih s. M. Jaule Ivanišević i četiriju susestara poznatih u narodu kao Drinske mučenice.

Vrhovna glavarica pozvala je sve sestre Kćeri Božje ljubavi na intenzivnu pripravu za radosni događaj beatifikacije, koja će biti upriličena 24. rujna 2011. u Sarajevu. Napominjući da ta svečanost zasigurno budi u srcu svake sestre osjećaj zahvalnosti i radosti, ističe da je to ujedno poziv na duboku obnovu redovničke vjernosti. Uz zajednički program, stavljena je i sljedeća misao vodilja: „Kći Božje ljubavi, svjedokinja vjernosti; vjernosti kao izričaja ljubavi koja vodi svetosti“. Vrhovna poglavarica je pozvala svih dvanaest provincija da razmisle i o konkretnim poslovima oko organizacije dolaska na beatifikaciju u Sarajevo. Preporučila je da sestre što prije prikupe informacije o broju sestara koje će iz pojedinih provincija doći na beatifikaciju u Sarajevo.

I provincijalna glavarica s. M. Elvira Tadić, u ovogodišnjoj korizmenoj Okružnici, potiče sestre na post i adoraciju u korizmi za blagoslov u intenzivnoj pripravi za beatifikaciju Drinskih mučenica.

Skora beatifikacija Drinskih mučenica prigoda je za podsjećanje na dijelove Okružnice koju je prije 69 godina sestrama uputila provincijalna glavarica s. M. Lujza Reif izvješćujući sestre svoje Provincije o okrutnoj smrti pet sestara s Pala: „Eto, drage sestre, tako su naše drage mučenice dokončale svoj ovozemni život. Hvala dragom Bogu, naše mile pokojnice bit će nam zagovornice na nebu. Da vam opisujem našu tugu i bol za njima, nije potrebno. Jedina nam je utjeha, da su to, kako ih poznate, bile naše najbolje sestre, prave redovnice, marljive i radine. Malo ima sestara da nisu okusile dobrotu, prijaznost i sestrinsku ljubav naše drage s. Jule, a i drugih“. Zatim nastavlja: „Tko će ih nadoknaditi, ne znamo. Vi znadete, drage sestre, kako naša provincija treba pobožnih, svetih, radini članova, a takve su bile naše sestre iz Pala, ali hvala Svevišnjem za sve. Molimo za njih, a one će sigurno za nas. Kroz koji dan ćemo u našoj crkvi za njih održati svečane zadušnice“ (Sarajevo, Okružnica, 5. 3. 1942.). (kta/s.s.)


Jesenski susret hrvatskih rimskih studenata i proslava blagdana sv. Nikole Tavelića

Rim,  ned, 09. stu. 2025.

Jesenski susret hrvatskih rimskih studenata i proslava blagdana sv. Nikole Tavelića

Jesenski susret hrvatskih rimskih studenata i proslava blagdana sv. Nikole Tavelića održat će se u nedjelju 9. studenoga 2025. godine u Hrvatskoj crkvi sv. Jeronima u Rimu.

Kardinal Josip Bozanić u emisiji HKR-a o zlatnom jubileju i pola stoljeća svećeničke službe

Zagreb,  sri, 29. lis. 2025.

Kardinal Josip Bozanić u emisiji HKR-a o zlatnom jubileju i pola stoljeća svećeničke službe

Povodom zlatnog svećeničkog jubileja, kardinal Josip Bozanić gostovao je 29. listopada u emisiji Aktualno Hrvatskog katoličkog radija.

Nadbiskup Gänswein: Nikada nisam imao ambicije za papinsku službu

Vilnius,  sri, 29. lis. 2025.

Nadbiskup Gänswein: Nikada nisam imao ambicije za papinsku službu

Nadbiskup Georg Gänswein zanijekao je da je ikada imao ambicije za papinsku službu. "Nikad nisam razmišljao o tome", objasnio je apostolski nuncij u baltičkim državama u intervjuu za katoličku televizijsku postaju "K-TV"

Vjernici HKZ Stuttgart prikupili 17.250 eura za misiju u Ugandi gdje djeluje don Jakoslav Banić

Stuttgart,  sri, 29. lis. 2025.

Vjernici HKZ Stuttgart prikupili 17.250 eura za misiju u Ugandi gdje djeluje don Jakoslav Banić

Vjernici HKZ Stuttgart prikupili su 17.250 eura za pomoć misiji u Ugandi, gdje djeluje svećenik Splitsko-makarske nadbiskupije don Jakoslav Banić, koji je tijekom nedavnog posjeta vjernicima posvjedočio o životu i radu u afričkoj misiji.

Papa Lav XIV. u Koloseju na susretu religija: „Dosta ratova, samo je mir svet“

Rim,  sri, 29. lis. 2025.

Papa Lav XIV. u Koloseju na susretu religija: „Dosta ratova, samo je mir svet“

Na završetku međunarodnog susreta „Usuditi se na mir“, koji je u Rimu organizirala Zajednica Sant’Egidio, papa Lav XIV. 28. listopada pozvao je svjetske vjerske vođe i političare da prekinu ratove i grade „novu povijest bez nasilja“.